KORMIDLO

Katalog odkazů občanské společnosti

Toto je stará podoba katalogu Kormidlo.
Nový katalog funguje od 1. října 2003 na www.kormidlo.cz.


KORMIDLO


International Maritime Organization (Mezinárodní námořní organizace) Edit
Specializovaná agentura OSN, která má přispět ke zvýšení bezpečnosti námořní dopravy a zabránit znečištění oceánů z lodí.
http://www.imo.org

The Ozone Secretariat, UNEP  Edit
Stránky sekretariátu Vídeňské konvence o ochraně ozonové vrstvy a Montrealského protokolu o látkách poškozujích ozonovou vrstvu.
http://www.unep.ch/ozone

World Meteorogical Organization (Světová meteorologická organizace) Edit
Specializovaná organizace Spojených národů, koordinující mezinárodní aktivity v oblasti meteorologie, klimatologie, ztenčování ozonové vrstvy. Sídlí v Ženevě.
http://www.wmo.ch

The World Bank Group (Skupina Světové banky) Edit
Oficiálním cílem Skupiny Světové banky je zlepšování životních standardů obyvatel rozvojového světa prostřednictvím finančních půjček, politických rad, technické pomoci a sdílením znalostí. Skupinu Světové banky tvoří 5 finančních institucí, mezi nimi je i Mezinárodní banka pro obnovu rozvoj.
http://www.worldbank.org

UN Commission on Sustainable Development (Komise OSN pro trvale udržitelný rozvoj) Edit
Komise byla vytvořena po konferenci o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. Připravuje podkladové materiály pro jednání OSN.
http://www.un.org/esa/sustdev/csd/csd.htm

UN Divison for Sustainable Development (Divize OSN pro trvale udržitelný rozvoj) Edit
Sekretariát Komise pro trvale udržitelný rozvoj. Divize se také podílí na implementaci Agendy 21 a na Implementačním plánu schváleném na Světovém summitu o trvale udržitelném rozvoji.
http://www.un.org/esa/sustdev/

International Monetary Fund (Mezinárodní měnový fond) Edit
IMF je mezinárodní organizace s 184 členskými státy, která byla založena na podporu mezinárodní měnové spolupráce, stability a ekonomického růstu.
http://www.imf.org

United Nations Environment Programme (Program OSN pro životní prostředí) Edit
Posláním UNEPu je stimulovat a koordinovat akce na ochranu životního prostředí především na mezinárodní úrovni a poskytovat podklady pro rozhodování příznivé životnímu prostředí.
http://www.unep.org

European Maritime Safety Agency (Evropská agentura pro námořní bezpečnost) Edit
Orgán Evropské unie. Agentura byla ustanovena jako reakce na havárie tankerů v evropských vodách, má Evropské komisi a členským státům EU poskytovat vědeckou a technickou pomoc v záležitostech týkajících se bezpečnosti námořní dopravy a emisí z lodí.
http://www.emsa.eu.int/

Convention on Biological Diversity (Úmluva o biologické rozmanitosti) Edit
Stránky úmluvy, která byla přijata na ekologickém summitu v Rio de Janeiru v roce 1992, a Protokolu o biologické bezpečnosti (Cartagenský protokol), přijatého v roce 2000. Cílem tohoto protokolu je zajistit ochranu a bezpečnost při zacházení, využívání a přenosu živých modifikovaných organismů především přes hranice států.
http://www.biodiv.org

International Energy Agency (Mezinárodní energetická agentura) Edit
Energetické fórum 26 průmyslově vyspělých zemí vzniklo kvůli řešení nedostatku ropných zásob a kvůli společnému postupu energetické politiky. IEA je orgánem Dohody o mezinárodním energetickém programu (IEP).
http://www.iea.org

Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas (ASCOBANS) (Dohoda o ochraně malých kytovců v Severním a Baltickém moři) Edit
Dohoda o ochraně malých kytovců v Severním a Baltickém moři z roku 1991, která vznikla pod patronátem Úmluvy o stěhovavých druzích volně žijících živočichů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
http://www.ascobans.org/

European Conference of Ministers of Transport (ECMT) (Evropská konference ministrů dopravy) Edit
Mezivládní organizace ministrů dopravy, která se zabývá zejména problémy dopravy na území nově rozšířené Evropské unie.
http://www1.oecd.org/cem/

International Carbon Action Partnership (ICAP) (Mezinárodní akční partnerství pro emise) Edit
Fórum sdružující státy (včetně jednotlivých států USA), které aktivně prosazují trh s povolenkami na vypouštění emisí skleníkových plynů. Založeno 29. října 2007 v Lisabonu.
http://www.icapcarbonaction.com/

World Trade Organization (Světová obchodní organizace) Edit
Oficiální webové stránky Světové obchodní organizace, která slouží jako fórum pro jednání o pravidlech mezinárodního obchodu, řeší spory ohledně dodržování dohod uzavřených v rámci WTO. Informace o vztahu obchodu a životního prostředí, obchodu a rozvoji aj.
http://www.wto.org

European Council of Young Farmers - CEJA (Evropský rada mladých zemědělců) Edit
CEJA zastřešuje 22 organizací ze zemí EU a reprezentuje zájmy mladých evropských zemědělců.
http://www.ceja.org/

Intelligent Energy Executive Agency - IEEA (Výkonná agentura pro inteligentní energii) Edit
Úkolem agentury je řídit projekty a akce organizované v rámci programu IEE; šířit know-how a nejlepší dosažené postupy;
podporovat výměnu a koordinaci mezi všemi zúčastněnými subjekty a s dalšími činnostmi na úrovni Společenství a v členských státech.
http://ec.europa.eu/energy/intelligent/contact/index_en.htm

Community Plant Variety Office - CPVO (Odrůdový úřad společenství) Edit
CPVO rozhoduje o žádostech o udělení odrůdových práv Společenství na základě formálního přezkoumání a provedení technické zkoušky přihlašované odrůdy.
http://www.cpvo.europa.eu/

European Maritine Safety Agency - EMSA (Evropská agentura pro námořní bezpečnost) Edit
Agentura kontroluje námořní bezpečnost, klasifikuje společnosti a přístavní zařízení pro přijímání nebezpečných odpadů. Odpovídá za další velmi specializované problémy.
http://www.emsa.europa.eu/

Bern Convention (Bernská úmluva) Edit
Úmluva Rady Evropy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť, sjednaná v roce 1979 v Bernu.
http://www.wipo.int/treaties/en/ip/berne/trtdocs_wo001.html

Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) Edit
Úmluva byla podepsána v roce 1973, cílem je kontrolovat mezinárodní obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
http://www.cites.org

Ramsar Convention on Wetlands (Ramsarská úmluva o mokřadech) Edit
Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva byla sjednána v roce 1971.
http://www.ramsar.org

Convention on Migratory Species (Úmluva o ochraně stěhovavých druhů) Edit
Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (Bonnská úmluva) byla přijata v roce 1979 v Bonnu. Základním cílem Úmluvy je ochrana stěhovavých druhů živočichů, a to nejen ptáků, ale i savců, ryb a bezobratlých ve všech areálech jejich výskytu, včetně míst odpočinku na migračních cestách.
http://www.cms.int

Rotterdam Convention (Rotterdamská úmluva) Edit
Úmluva o postupu předchozího souhlasu v mezinárodním obchodu s některými nebezpečnými chemickými látkami a přípravky na ochranu rostlin (tzv. Úmluva PIC), sjednána v roce 1998. Podle této úmluvy pověřený orgán dovážející země uděluje souhlas s dovozem nebezpečné látky ještě před jeho uskutečněním.
http://www.pic.int

Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států) Edit
Známá také jako Espoo úmluva. Sjednána v rámci Evropské hospodářské komise OSN v roce 1991. Slouží i jako oficiální server Protokol o strategickém posuzování životního prostředí.
http://www.unece.org/env/eia/

Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents (Úmluva o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států) Edit
Cílem Úmluvy, sjednané v Helsinkách v roce 1992, je předcházet škodlivým účinkům závažných průmyslových havárií přesahujících hranice jednotlivých států na lidské zdraví, životní prostředí a majetek.
http://www.unece.org/env/teia/

Stockholm Convention on Persisent Organic Pollutants (POPs) (Stockholmská úmluva o persistentních organických polutantech) Edit
Cílem Úmluvy, sjednané ve Stockholmu v roce 2001, je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy persistentních (v prostředí přetrvávajících) organických polutantů (znečišťujících látek). Za tímto účelem Úmluva upravuje výrobu, použití, dovoz a vývoz vybraných persistentních organických polutantů.
http://www.pops.int

Basel Convention (Basilejská úmluva) Edit
Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování byla přijata v roce 1989. Stránky slouží také jako oficiální web pro Basilejský protokol o zodpovědnosti a kompenzacích, přijatý na 5. konferenci smluvních stran Basilejské úmluvy v roce 1999. Tento protokol má řešit případné problémy rozvojových zemích v souvislosti s dovozem odpadů.
http://www.basel.int

United Nations Convention to Combat Desertification (Úmluva OSN o boji proti desertifikaci) Edit
Sjednána z iniciativy Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiro v roce 1992. Cílem Úmluvy je zavést integrovaný přístup k řešení problematiky desertifikace (šíření pouští).
http://www.unccd.int/

European Integrated Pollution Prevention and Control Bureau - IPPC (Evropský integrovaný úřad pro prevenci a kontrolu znečištění) Edit
IPPC zpracovává a poskytuje odborné informace o nejlepší možných technikách stanovených IPPC a vytváří o nich příslušné dokumenty
http://eippcb.jrc.es/

Europarc Federation  Edit
Federace Europark sdružuje na velkoplošná chráněná území v evropských zemích, každoročně pořádá Evropský den parků.
http://www.europarc.org

European Environment Agency (Evropská agentura pro životní prostředí) Edit
European Environment Agency (EEA) je jednou z agentur Evropské unie. Jejím cílem je podporovat trvale udržitelný rozvoj a napomáhat zlepšování životního prostředí tím, že shromažďuje, vyhodnocuje a poskytuje politikům a veřejnosti informace o životním prostředí.
http://www.eea.europa.eu

United Nations Framework Convention on Climate Changes (Rámcová úmluva OSN o změnách klimatu) Edit
Oficiální server UNFCCC. Texty Úmluvy, Kjótského protokolu, informace o jednáních stran Úmluvy a o mechanismu klimatických změn.
http://www.unfccc.int