International Maritime Organization (Mezinárodní námořní organizace) Edit
Specializovaná agentura OSN, která má přispět ke zvýšení bezpečnosti námořní dopravy a zabránit znečištění oceánů z lodí.
http://www.imo.org
The Ozone Secretariat, UNEP Edit
Stránky sekretariátu Vídeňské konvence o ochraně ozonové vrstvy a Montrealského protokolu o látkách poškozujích ozonovou vrstvu.
http://www.unep.ch/ozone
World Meteorogical Organization (Světová meteorologická organizace) Edit
Specializovaná organizace Spojených národů, koordinující mezinárodní aktivity v oblasti meteorologie, klimatologie, ztenčování ozonové vrstvy. Sídlí v Ženevě.
http://www.wmo.ch
The World Bank Group (Skupina Světové banky) Edit
Oficiálním cílem Skupiny Světové banky je zlepšování životních standardů obyvatel rozvojového světa prostřednictvím finančních půjček, politických rad, technické pomoci a sdílením znalostí. Skupinu Světové banky tvoří 5 finančních institucí, mezi nimi je i Mezinárodní banka pro obnovu rozvoj.
http://www.worldbank.org
UN Commission on Sustainable Development (Komise OSN pro trvale udržitelný rozvoj) Edit
Komise byla vytvořena po konferenci o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. Připravuje podkladové materiály pro jednání OSN.
http://www.un.org/esa/sustdev/csd/csd.htm
UN Divison for Sustainable Development (Divize OSN pro trvale udržitelný rozvoj) Edit
Sekretariát Komise pro trvale udržitelný rozvoj. Divize se také podílí na implementaci Agendy 21 a na Implementačním plánu schváleném na Světovém summitu o trvale udržitelném rozvoji.
http://www.un.org/esa/sustdev/
International Monetary Fund (Mezinárodní měnový fond) Edit
IMF je mezinárodní organizace s 184 členskými státy, která byla založena na podporu mezinárodní měnové spolupráce, stability a ekonomického růstu.
http://www.imf.org
United Nations Environment Programme (Program OSN pro životní prostředí) Edit
Posláním UNEPu je stimulovat a koordinovat akce na ochranu životního prostředí především na mezinárodní úrovni a poskytovat podklady pro rozhodování příznivé životnímu prostředí.
http://www.unep.org
European Maritime Safety Agency (Evropská agentura pro námořní bezpečnost) Edit
Orgán Evropské unie. Agentura byla ustanovena jako reakce na havárie tankerů v evropských vodách, má Evropské komisi a členským státům EU poskytovat vědeckou a technickou pomoc v záležitostech týkajících se bezpečnosti námořní dopravy a emisí z lodí.
http://www.emsa.eu.int/
Convention on Biological Diversity (Úmluva o biologické rozmanitosti) Edit
Stránky úmluvy, která byla přijata na ekologickém summitu v Rio de Janeiru v roce 1992, a Protokolu o biologické bezpečnosti (Cartagenský protokol), přijatého v roce 2000. Cílem tohoto protokolu je zajistit ochranu a bezpečnost při zacházení, využívání a přenosu živých modifikovaných organismů především přes hranice států.
http://www.biodiv.org
International Energy Agency (Mezinárodní energetická agentura) Edit
Energetické fórum 26 průmyslově vyspělých zemí vzniklo kvůli řešení nedostatku ropných zásob a kvůli společnému postupu energetické politiky. IEA je orgánem Dohody o mezinárodním energetickém programu (IEP).
http://www.iea.org
Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas (ASCOBANS) (Dohoda o ochraně malých kytovců v Severním a Baltickém moři) Edit
Dohoda o ochraně malých kytovců v Severním a Baltickém moři z roku 1991, která vznikla pod patronátem Úmluvy o stěhovavých druzích volně žijících živočichů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
http://www.ascobans.org/
European Conference of Ministers of Transport (ECMT) (Evropská konference ministrů dopravy) Edit
Mezivládní organizace ministrů dopravy, která se zabývá zejména problémy dopravy na území nově rozšířené Evropské unie.
http://www1.oecd.org/cem/
International Carbon Action Partnership (ICAP) (Mezinárodní akční partnerství pro emise) Edit
Fórum sdružující státy (včetně jednotlivých států USA), které aktivně prosazují trh s povolenkami na vypouštění emisí skleníkových plynů. Založeno 29. října 2007 v Lisabonu.
http://www.icapcarbonaction.com/
World Trade Organization (Světová obchodní organizace) Edit
Oficiální webové stránky Světové obchodní organizace, která slouží jako fórum pro jednání o pravidlech mezinárodního obchodu, řeší spory ohledně dodržování dohod uzavřených v rámci WTO. Informace o vztahu obchodu a životního prostředí, obchodu a rozvoji aj.
http://www.wto.org
European Council of Young Farmers - CEJA (Evropský rada mladých zemědělců) Edit
CEJA zastřešuje 22 organizací ze zemí EU a reprezentuje zájmy mladých evropských zemědělců.
http://www.ceja.org/
Intelligent Energy Executive Agency - IEEA (Výkonná agentura pro inteligentní energii) Edit
Úkolem agentury je řídit projekty a akce organizované v rámci programu IEE; šířit know-how a nejlepší dosažené postupy;
podporovat výměnu a koordinaci mezi všemi zúčastněnými subjekty a s dalšími činnostmi na úrovni Společenství a v členských státech.
http://ec.europa.eu/energy/intelligent/contact/index_en.htm
Community Plant Variety Office - CPVO (Odrůdový úřad společenství) Edit
CPVO rozhoduje o žádostech o udělení odrůdových práv Společenství na základě formálního přezkoumání a provedení technické zkoušky přihlašované odrůdy.
http://www.cpvo.europa.eu/
European Maritine Safety Agency - EMSA (Evropská agentura pro námořní bezpečnost) Edit
Agentura kontroluje námořní bezpečnost, klasifikuje společnosti a přístavní zařízení pro přijímání nebezpečných odpadů. Odpovídá za další velmi specializované problémy.
http://www.emsa.europa.eu/
Bern Convention (Bernská úmluva) Edit
Úmluva Rady Evropy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť, sjednaná v roce 1979 v Bernu.
http://www.wipo.int/treaties/en/ip/berne/trtdocs_wo001.html
Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin) Edit
Úmluva byla podepsána v roce 1973, cílem je kontrolovat mezinárodní obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
http://www.cites.org
Ramsar Convention on Wetlands (Ramsarská úmluva o mokřadech) Edit
Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva byla sjednána v roce 1971.
http://www.ramsar.org
Convention on Migratory Species (Úmluva o ochraně stěhovavých druhů) Edit
Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (Bonnská úmluva) byla přijata v roce 1979 v Bonnu. Základním cílem Úmluvy je ochrana stěhovavých druhů živočichů, a to nejen ptáků, ale i savců, ryb a bezobratlých ve všech areálech jejich výskytu, včetně míst odpočinku na migračních cestách.
http://www.cms.int
Rotterdam Convention (Rotterdamská úmluva) Edit
Úmluva o postupu předchozího souhlasu v mezinárodním obchodu s některými nebezpečnými chemickými látkami a přípravky na ochranu rostlin (tzv. Úmluva PIC), sjednána v roce 1998. Podle této úmluvy pověřený orgán dovážející země uděluje souhlas s dovozem nebezpečné látky ještě před jeho uskutečněním.
http://www.pic.int
Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států) Edit
Známá také jako Espoo úmluva. Sjednána v rámci Evropské hospodářské komise OSN v roce 1991. Slouží i jako oficiální server Protokol o strategickém posuzování životního prostředí.
http://www.unece.org/env/eia/
Convention on the Transboundary Effects of Industrial Accidents (Úmluva o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států) Edit
Cílem Úmluvy, sjednané v Helsinkách v roce 1992, je předcházet škodlivým účinkům závažných průmyslových havárií přesahujících hranice jednotlivých států na lidské zdraví, životní prostředí a majetek.
http://www.unece.org/env/teia/
Stockholm Convention on Persisent Organic Pollutants (POPs) (Stockholmská úmluva o persistentních organických polutantech) Edit
Cílem Úmluvy, sjednané ve Stockholmu v roce 2001, je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy persistentních (v prostředí přetrvávajících) organických polutantů (znečišťujících látek). Za tímto účelem Úmluva upravuje výrobu, použití, dovoz a vývoz vybraných persistentních organických polutantů.
http://www.pops.int
Basel Convention (Basilejská úmluva) Edit
Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování byla přijata v roce 1989. Stránky slouží také jako oficiální web pro Basilejský protokol o zodpovědnosti a kompenzacích, přijatý na 5. konferenci smluvních stran Basilejské úmluvy v roce 1999. Tento protokol má řešit případné problémy rozvojových zemích v souvislosti s dovozem odpadů.
http://www.basel.int
United Nations Convention to Combat Desertification (Úmluva OSN o boji proti desertifikaci) Edit
Sjednána z iniciativy Konference OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiro v roce 1992. Cílem Úmluvy je zavést integrovaný přístup k řešení problematiky desertifikace (šíření pouští).
http://www.unccd.int/
European Integrated Pollution Prevention and Control Bureau - IPPC (Evropský integrovaný úřad pro prevenci a kontrolu znečištění) Edit
IPPC zpracovává a poskytuje odborné informace o nejlepší možných technikách stanovených IPPC a vytváří o nich příslušné dokumenty
http://eippcb.jrc.es/
Europarc Federation Edit
Federace Europark sdružuje na velkoplošná chráněná území v evropských zemích, každoročně pořádá Evropský den parků.
http://www.europarc.org
European Environment Agency (Evropská agentura pro životní prostředí) Edit
European Environment Agency (EEA) je jednou z agentur Evropské unie. Jejím cílem je podporovat trvale udržitelný rozvoj a napomáhat zlepšování životního prostředí tím, že shromažďuje, vyhodnocuje a poskytuje politikům a veřejnosti informace o životním prostředí.
http://www.eea.europa.eu
United Nations Framework Convention on Climate Changes (Rámcová úmluva OSN o změnách klimatu) Edit
Oficiální server UNFCCC. Texty Úmluvy, Kjótského protokolu, informace o jednáních stran Úmluvy a o mechanismu klimatických změn.
http://www.unfccc.int
|